Chytrá energetika, která může přinést i rizika
Co je to vlastně chytrá energetika nebo chytrá síť? Mnohdy tento výraz můžete slyšet pod anglickým pojmem „Smart Grids“. Je to druh sítě, který umí efektivně propojit chování a akce všech uživatelů, kteří jsou k danému systému napojeni. Mimo jiné je Smart Grids vybaveno přenosovou a distribuční soustavou a jistou úrovní inteligence. Jsou tedy schopné se automatizovat, komunikovat a do jisté míry i regulovat.
Tyto chytré sítě propojí vzájemně provozovatele sítí, obchodníky s energií či konečné spotřebitele. Vytvoří tak finální systém, v němž mohou jednotliví účastníci vzájemně komunikovat a spolupracovat. Cílem chytré sítě je vytvořit podobný systém, který nyní probíhá pouze na úrovni velkých výrobců, velkých spotřebitelů a obchodníků. Největší výhodou, které vytvoření systému nabízí, je vzájemná komunikace a práce s daty. Docílí se tak efektivnějšímu využití energetické soustavy, což by, dle předpokladů, mělo vést k nižším ztrátám a zvýšení energetické účinnosti. Spotřebiteli to například může umožnit lépe sledovat svou spotřebu a také využít elektřinu v době, kdy bude za nejvýhodnější cenu. Zároveň zavedení chytré sítě bude důležité pro docílení spolehlivého běhu elektrizační soustavy.
Tento princip je důležitý, protože v budoucnosti přibude více zdrojů, u nichž se dá hůře odhadnout dopředu výroba, například u výroby sluneční energie, větrné atd. Předpokládá se, že mnohem více energie bude vyrobeno v malých zdrojích. Je proto nutné vytvořit takový systém, který bude schopný sladit výrobu a spotřebu, aby byla zachována stabilita.
Elektrická síť má být v budoucnu řízena převážně automaticky, prostřednictvím blackchainu. Spotřebitel si pak může vybrat, jestli dá přednost spotřebě zelené energie, nebo bude například odebírat energii jen od jedné konkrétní elektrárny.
Blackchain je nová technologie, ve které jsou spojeny prvky databáze, šifrování (jak veřejných tak i soukromých klíčů) a organizační struktury. Potenciál této technologie je veliký, jelikož se do něj dá uložit cokoliv, co se dá vyjádřit digitální formou. Je oblíbeným například v případě kryptoměny.
Blackchain taktéž dokáže předcházet rizikům spojeným s tzv. hacknutím systému. Při vygenerování jakéhokoliv datového záznamu se blackchain sám aktualizuje na všech počítačích zapojených do dané sítě. To umožňuje uložit záznam o transakci do každé databáze. Pokud by tedy někdo chtěl s daty manipulovat, musel by se nabourat do obrovského množství počítačů. Tento princip zaručuje celému systému mimořádnou bezpečnost.